Sunteți aici: » Știri » Screeningul medical gratuit va avea loc în satul Leț

Screeningul medical gratuit va avea loc în satul Leț

Miercuri, 12 iunie 2019

Consiliul Județean Covasna va organiza, în perioada 17-21 iunie, un program gratuit de screening medical pentru locuitorii comunei Boroșneu Mare, sub semnul cooperării cu județul înfrățit Jász-Nagykun-Szolnok din Ungaria. Medicii specialiști din Ungaria vor efectua consultări și examinări gratuite în satul Leț.

„Îmbunătățirea asistenței medicale a populației reprezintă un important obiectiv al Consiliului Județean (CJ) Covasna și aici joacă un rol important prevenția. În fiecare an, screeningul medical gratuit demonstrează faptul că prevenția salvează vieți. Organizăm anual două sesiuni, ca parte a programului gratuit de screening medical, cu implicarea cadrelor de specialitate de la Spitalul Judeţean Bács-Kiskun și cei de la Spitalul Hetényi Géza din județul Jász-Nagykun-Szolnok, în parteneriat cu Spitalul Județean de Urgență Dr. Fogolyán Kristóf, precum și cu medicii de familie din localitățile respective. De data aceasta, cadrele medicale de la Spitalul din Szolnok vor sosi în județ pentru a efectua un screening gratuit – ne-a informat președintele CJ Covasna, Tamás Sándor.

„Ne bucurăm foarte mult că anul acesta a fost aleasă comuna Boroșneu Mare, există interes din partea populației, deoarece locuitorii din mediul rural ajung mai greu la medicii specialiști” – a spus viceprimarul comunei, Kanyó Antal, care a menționat că vor fi efectuate consultații de către cadrele medicale de la Spitalul Hetényi Géza din Szolnok în Căminul cultural și Școala Generală de la Leț, între ora 9 și 17.

În perioada 17-19 iunie, de luni până miercuri, sunt așteptați locuitorii din Boroșneu Mare, Boroșneu Mic și Țufalău, iar în perioada 20-21 iunie, joi și vineri, se pot prezenta locuitorii din Leț, Várhegy și Dobolii de Sus. Pe parcursul săptămânii, specialiștii vor efectua consultații de specialitate în domeniile: cardiologie, dermatologie, pediatrie, medicină internă, oftalmologie, neurologie și  stomatologie.

Începând din anul 2013, cadrele medicale din Ungaria au efectuat peste zece mii de consultații medicale în comunele Brateș, Comandău, Bodoc, Brețcu și Ghidfalău, precum și în localitățile Baraolt, Vârghiș, Bixad, Micfalău, Malnaș, Catalina, Reci și Dalnic.