Sunteți aici: » Știri » Spre un management mai eficient al ariilor naturale protejate din judeţul Covasna

Joi, 16 iulie 2015

Echipa Centrului Judeţean pentru Protecţia Naturii, Dezvoltare Rurală şi Salvamont şi specialişti din cadrul Consiliului judeţean Covasna au participat la o sesiune de instruire pe tema Managementul ariilor protejate.

Cursul a fost organizat la Sfântu Gheorghe în cadrul proiectului „Managementul adecvat al ariilor naturale protejate Munţii Bodoc-Baraolt, Dealul Ciocaş - Dealul Viţelului, Tinovul Apa Roşie, Tinovul Apa Lină-Honcsok, Oltul Superior, Râul Negru, Ciomad-Balvanyos şi Mestecănişul de la Reci” fiind prima din cele trei sesiuni ce se vor organiza în vederea creşterii competenţelor personalului din structura de management a ariilor naturale protejate.
Consiliul Județean Covasna prin Centrul Judeţean pentru Protecţia Naturii, Dezvoltare Rurală şi Salvamont are în prezent în administrare și custodie 4 situri Natura 2000 (Munții Bodoc-Baraolt, Dealul Ciocaş-Dealul Vițelului, Tinovul Apa Roșie și Mestecănișul de la Reci), dintre care 2 sunt și rezervații naturale (Dealul Ciocaş-Dealul Vițelului şi Mestecănișul de la Reci).
În cadrul sesiunii de instruire participanţii au însuşit elementele de bază privind sistemul de arii protejate, au identificat principalele valori ale ariilor naturale protejate aflate în custodia Consiliului Judeţean Covasna şi au identificat acele resurse interne şi externe care pot contribuii la un management mai eficient al acestor situri.
Sesiunea de instruire a avut o durată de trei zile şi a fost susţinută de echipa de traineri a Propark. Următoarea sesiune de instruire va avea loc la sfârşitul lunii august şi se va desfăşura în Parcul Naţional Ceahlăul.

Scopul proiectului „Managementul adecvat al ariilor naturale protejate Munţii Bodoc-Baraolt, Dealul Ciocaş - Dealul Viţelului, Tinovul Apa Roşie, Tinovul Apa Lină-Honcsok, Oltul Superior, Râul Negru, Ciomad-Balvanyos şi Mestecănişul de la Reci” este protecţia şi îmbunătăţirea biodiversităţii şi a patrimoniului natural prin organizarea managementului ariilor naturale protejate aflate în administrarea/custodia Judeţului Covasna, crearea unor condiţii optime de vizitare şi informare prin realizarea infrastructurii pentru uz public orientată spre protecţia şi gestionarea mediului a opt arii naturale protejate aflate pe teritoriul judeţului Covasna, şi este finanţat prin Programul Operaţional Sectorial Mediu 2007-2013, Axa prioritară 4 - Implementarea Sistemelor Adecvate de Management pentru Protecţia Naturii.

Detalii suplimentare puteţi obţine de la dl. Toth Szabolcs Barnabás – Manager de proiect, tel: +40 267 311190, e-mail: tothszabolcs@kvmt.ro, d-na. Madarasi Csilla – responsabil comunicare-informare, tel: +40 267 311190, e-mail: madarasicsilla@kvmt.ro.