Sunteți aici: » Știri » Se face tot posibilul pentru construirea noii şcoli din Comandău

Se face tot posibilul pentru construirea noii şcoli din Comandău

Marți, 14 februarie 2017

Tamás Sándor, preşedintele Consiliului Judeţean (CJ) Covasna, respectiv Sebastian Cucu, prefectul judeţului Covasna au înaintat către ministrul Dezvoltării Regionale, Sevil Shhaideh, un memoriu prin care solicită peste 3,5 milioane lei pentru Şcoala Gimnazială „Horn Dávid” din Comandău.

„Imediat după adoptarea bugetului de stat, am solicitat alocarea sprijinului financiar din Fondul de rezervă a Guvernului. La nivel judeţean, acest demers poate fi iniţiat, în mod exclusiv, de către preşedintele consiliului judeţean şi de prefect, doar astfel se poate solicita sprijin financiar cu destinaţie precisă. După incendiul ce a avut loc la Comandău, depunem eforturi constante pentru a beneficia de sprijinul necesar, în vederea reconstruirii şcolii. Am solicitat alocarea din Fondul de rezervă bugetară a sumei de 3.516.478,76 lei, bani care vrem să cheltuim în totalitate pentru construirea noii şcoli” – a declarat Tamás Sándor, preşedintele CJ Covasna.

După cum este cunoscut, în Comandău, localitate situată la cea mai mare altitudine a judeţului, şcoala a fost afectată de un incendiu izbucnit în data de 9 februarie. Flăcările au distrus 30 la sută din clădirea construită din lemn şi, de asemenea, au fost mistuite de flăcări biblioteca şcolii şi laboratorul de informatică. Situația este agravată de faptul că incendiul a distrus şi archiva şcolii, precum şi cazanul de încălzire.

„Deocamdată s-au găsit soluţii temporare pentru funcţionarea şcolii, dar este nevoie cât mai repede de o nouă clădire. Consider că solicitarea este una realistă şi sunt convins că vom primi întreaga sumă, aceasta pe de o parte nefiind o sumă uriaşă, pe de altă parte este vorba de singura instituţie de învăţământ a localităţii izolate” – a conchis Tamás Sándor.