Sunteți aici: » Despre judeţ » Relații externe » Întâlnirea reprezentanților consiliilor de elevi la Arcuș

Întâlnirea reprezentanților consiliilor de elevi la Arcuș

Miercuri, 3 martie 2010

Centrul de Studii Europene de la Arcuș, a fost gazda unei întâlniri între prieteni din județele Zala, Sarthe și Covasna. Acest parteneriat strâns dintre tinerii din cele trei județe a început anul trecut, în cadrul proiectului Consiliile de tineret şi elevi de la  Est la Vest- finanțat prin programul Tineret în Acțiune -, primul popas al proiectului fiind o tabără de zece zile în Franța.

La întâlnirea de evaluare din județul nostru au sosit 5-5 tineri din județele partenere. În cadrul evenimentului tinerii au depănat aminitirile de anul trecut, au prezentat activitățile desfășurate  între timp și au făcut noi planuri pentru continuarea proiectului.

Deși întâlnirea a fost destul de scurtă, totuși s-a dovedit a fi una plină de experiențe distractive. Mai ales programul de duminică a fost foarte incitant, când am făcut un mic tur al județului. Principapale stații ale itinerariului nostru au fost Micfalău, Lacul Sfânta Ana și Cernat. La sfârșitul zilei oaspeții noștrii s-au familiarizat cu gustul apei minerale și a gogoșilor de aici, au experimentat adăvărata iarnă covăsneană și coacerea „kürtőskalács”-ului.

Participanții au fost în favoarea continuării și întâririi acestui parteneriat, al cărui eveniment următor va fi un tur ciclist în jurul Lacului Balaton. Deorece acest proiect se va finaliza în această toamnă, Consiliul Elevilor din Județul Covasna, cu suportul Consiliului Județean și a Centrului de Informare Europe Direct dorește să depună un nou proiect de finanțare, în cadrul căruia se va organiza și o tabără în județul Covasna.