Sunteți aici: » Știri » Harta judeţului oferită drept cadou de către Consiliul Judeţean Covasna

Harta judeţului oferită drept cadou de către Consiliul Judeţean Covasna

Luni, 23 iunie 2014

Consiliul Judeţean Covasna şi firma austriacă specializată în cartografiere Schubert & Franczke au elaborat împreună harta bilingvă a judeţului Covasna. Cele 730 de hărţi vor fi distribuite în curând grădiniţelor şi şcolilor, precum şi instituţiilor publice, unităţilor de poliţie şi primăriilor din judeţ.

Pe harta bilingvă realizată de firma austriacă Schubert & Franczke, o autoritate pe plan internaţional în domeniul cartografiei, sunt indicate atracțiile și a resursele naturale ale regiunii. Harta ilustrează în mod excepţional diversitatea reliefului, diferenţele de nivel între depresiuni şi lanţul muntos, ceea ce vine în ajutorul celui interesat. Pe harta de perete plastifiată şi realizată într-o calitate de excepţie, sunt evidenţiate ariile naturale protejate ale regiunii: Mestecănişul de la Reci, Dealul Ciocaş-Dealul Viţelului, Cheile Vârghişului, Tinovul Apa Roşie, Tinovul Apa Lină-Honcsok. În această publicaţie limitele administrativ-teritoriale ale judeţului au marcaj asemănător unei insule, iar pe o hartă mică de sinteză apare harta României, cu județul Covasna indicat. De asemenea, publicaţia conţine şi o listă a localităţilor din judeţul Covasna, în limba maghiară şi română, care îi ajută pe cei interesaţi să se orienteze mai bine în spaţiu.

„Harta a fost realizată cu scopul de a o oferi drept cadou instituţiilor din judeţul Covasna. Am dori ca acest material demonstrativ să fie folositor în special pentru instituţiile de învăţământ şi să ofere un ajutor pentru toţi participanţii la procesul educaţional” – a spus Tamás Sándor, preşedintele Consiliului Judeţean Covasna, care consideră important ca fiecare instituţie publică să primească câte o hartă.