Sunteți aici: » Știri » Grüman Róbert a fost ales vicepreşedinte al Camerei regiunilor

Grüman Róbert a fost ales vicepreşedinte al Camerei regiunilor

Joi, 29 martie 2018

Grüman Róbert, vicepreşedintele Consiliului Judeţean (CJ) Covasna a fost ales vicepreşedinte al Camerei regiunilor la Strasbourg, unde în perioada 26-28 martie a.c. a avut loc sesiunea ordinară a Congresului Autorităţilor Locale și Regionale al Consiliului Europei. Funcţia de vicepreşedinte asigură şi obţinerea statului de membru cu drepturi depline în biroul de conducere al congresului, printre membrii acestuia numărându-se şi Magyar Anna, vicepreşedinte al Adunării Generale a judeţului Csongrád, şi Karl-Heinz Lambertz, membru al Senatului Belgiei din partea comunității germanofone din Belgia.

Tamás Sándor, preşedintele CJ Covasna, a declarat că, de când România este reprezentată în Congresul Autorităţilor Locale și Regionale al Consiliului Europei, aceasta este pentru prima dată când un maghiar transilvănean îndeplineşte funcţia de vicepreşedinte. Prezenţa autorităţilor locale din Ţinutul Secuiesc este importantă la Strasbourg, în Congresul Autorităţilor Locale și Regionale al Consiliului Europei, pentru că astfel se poate face un lobby mai eficient pentru drepturile minorităţilor. „La invitaţia CJ Covasna, Congresul Autorităţilor Locale şi Regionale din cadrul Consiliului Europei se va întruni, în luna mai, la Băile Balvanyos,  unde va organiza şi o conferință pe tema «Folosirea limbilor de către autoritățile locale și regionale». La acest eveniment, vor sosi reprezentanţi din administraţia locală din 47 de ţări, membre ale Consiliului Europei, iar membrii delegaţiilor vor avea ocazia să se familiarizeze cu situația minorităților din România, concentrându-se asupra aplicării multilingvismului în cadrul administrațiilor locale” – a subliniat preşedintele CJ Covasna.

După alegea sa în funcţia de vicepreşedinte al Camerei regiunilor, Grüman Róbert a subliniat importanţa Iniţiativei Cetăţeneşti Europene Minority SafePack. „Instrumentele oferite de Consiliul Europei, Convenţia-cadru pentru protecţia minorităţilor naţionale şi Carta europeană pentru limbile minoritare şi regionale sunt cele mai adecvate două instrumente pentru protejarea minorităților autohtone. În timp ce Consiliul Europei şi-a manifestat interesul privind protejarea minorităţilor autohtone, acest lucru nu este valabil şi pentru Uniunea Europeană. De acea noi, UDMR-ul şi FUEN-ul, am lansat Iniţiativa Cetăţenească Europeană Minority SafePack. Facem apel la Uniunea Europeană să protejeze minorităţile naţionale şi lingvistice şi să consolideze diversitatea culturală şi lingvistică în UE” – a declarat vicepreşedintele CJ Covasna.

„Protecţia minorităţilor la nivelul Uniunii Europene trebuie să se bazeze pe mai multe piloane, trebuie să facem eforturi pentru a crea noi şi noi instrumente pentru protejarea minorităţilor naţionale autohtone. Alegerea lui Grüman Róbert în funcţia de vicepreşedinte al Camerei regiunilor este esențială în această privință, lucru pentru care îl felicit şi pe această cale. Datorită acestui fapt, Iniţiativa Cetăţenească Europeană Minority SafePack, lansată de UDMR şi coordonată de FUEN, a atras atenţia unui nou organism european, termenul limită pentru colectarea semnăturilor expiră în curând, iar noi sperăm că vom reuşi şi se vor aduna cele un milion de semnături necesare” – a declarat Vincze Loránt, preşedintele FUEN.

Pragurile minime de semnături au fost depăşite în 9 ţări, în România, Ungaria, Slovacia, Dania, Bulgaria, Letonia, Lituania, Spania şi Croaţia. Iniţiativa poate fi semnată pe adresa www.jogaink.eu, până în data de 3 aprilie.