Sunteți aici: » Press-room » Revista presei » Bibliotecă 'Daisy' pentru nevăzători şi la Sfântu Gheorghe

Bibliotecă 'Daisy' pentru nevăzători şi la Sfântu Gheorghe

Vineri, 2 iulie 2010

Biblioteca Judeţeană 'Bod Peter' din municipiul Sfântu Gheorghe va avea, din toamnă, o secţie pentru nevăzători.  Biblioteca a primit din partea Fundaţiei 'Cartea călătoare' din Focşani două aparate speciale în valoare de aproape 2.300 de lei, care vor permite nevăzătorilor să asculte cărţile înregistrate pe suport audio.

Potrivit conducerii Bibliotecii, proiectul iniţiat de Fundaţia 'Cartea călătoare' are ca scop asigurarea accesului nediscriminatoriu la educaţie şi cultură a persoanelor cu deficienţe de vedere şi este finanţat de guvernele Islandei, Principatului Liechtenstein şi Norvegiei. Biblioteca din Sfântu Gheorghe a achiziţionat de la fundaţia amintită 41 de cărţi în format audio Daisy, care conţin în principal beletristică.
O carte în format audio 'Daisy' poate fi citi selectiv exact ca şi o carte tipărită. Practic, cu ajutorul acestui aparat, 'cititorul' poate 'naviga' foarte uşor prin structura cărţii, poate sări la o anumită pagină, la un anumit capitol sau de la un paragraf la altul, poate să reia o frază anterioară şi să-şi regleze viteza de citire.  Aparatele 'Daisy' primite de Biblioteca din Sfântu Gheorghe vor fi date în folosinţă în toamnă, cel mai probabil în septembrie şi vor putea fi folosite şi de persoanele care au deficienţe de...citire.
Astfel de aparate există în mai multe biblioteci publice din ţară.

AGERPRES/(Oana Mălina Negrea)