Sunteți aici: » Știri » Amenajarea a încă două refugii montane pe traseele turistice din județul Covasna

Marți, 8 septembrie 2020

În luna august, în județul Covasna au fost finalizate încă două refugii montane, prin Serviciul Public Județean Salvamont Covasna, care funcționează în subordinea Consiliului Județean Covasna. În total, sunt disponibile patru astfel de refugii pentru cei care fac drumeții în județul Covasna. Căsuțele din lemn pot oferi adăpost pentru 4-8 persoane în caz de vreme rea, răni suferite sau alte pericole.

După Vârful Bodoc și Vârful Lăcăuț, în luna august a acestui an a fost finalizat refugiul montan pe creasta Munților Baraolt. Situat pe teritoriul administrativ al comunei Valea Crișului, adăpostul din Munții Baraolt a fost  amenajat pentru a susține drumețiile pe creastă. Traseul omologat are o lungime de 59 km, este de dificultate medie, iar refugiul este situat la 39 km de la punctul de plecare.

Cel de-al patrulea refugiu montan finalizat este situat în zona Ciomat-Bálványos, aproape de vârful Țețele. În această zonă, salvamontiștii au reînnoit 10 trasee montane, însă două rute au fost închise din cauza urșilor, fiind interzise drumețiile pe traseele situate între Pensiunea „Határ” și Lacul Sfânta Ana, respectiv între comuna Bixad și Tinovul Mohoș -  a atras atenția Leonid Moscviciov, șeful Serviciului Public Județean Salvamont Covasna, subliniind faptul că scopul lor este să asigure în județ drumeții montane sigure.

”Până în prezent, au fost finalizate patru căsuțe din lemn, dar deja avem în vedere alte locații unde ar mai fi nevoie în acest sens. Susținem drumețiile montane, iar în ultima vreme a existat o cerere deosebit de mare pentru acest tip de drumeții, deoarece oportunitățile de a călători sunt limitate. În acest sens, județul Covasna constituie un teren excelent pentru drumețiile în familie, deoarece se pot face drumeții pe trasee de dificultate ușoară sau medie în întregul județ, motiv pentru care încurajăm actualizarea traseelor, realizarea hărților și înființarea refugiilor montane” – a declarat Tamás Sándor, Președintele Consiliului Județean Covasna.

Traseele montane pentru drumeții în județul Covasna și informațiile aferente pot fi accesate pe site-ul www.natcov.ro, totodată toate traseele pot fi descărcate și pe telefon.