Sunteți aici: » Știri » Acordăm toată atenţia Asistenţei sociale din judeţ

Acordăm toată atenţia Asistenţei sociale din judeţ

Miercuri, 29 aprilie 2020

Consiliul Județean Covasna oferă sprijin financiar suplimentar pentru funcționarea în condiții de siguranță a Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Covasna. Suma direcționată este de 209 mii lei şi va fi folosită pentru efectuarea testelor Covid-19, pentru achiziționarea de echipamente de protecție și dezinfectanți și pentru acoperirea hranei  zilnice a celor care lucrează în centre rezidențiale.

La Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului,  viața s-a schimbat în timpul epidemiei de coronavirusa declarat Tamás Sándor, președintele Consiliului Județean Covasna,  în cadrul unei conferințe de presă online. „În primul rând, mulțumim întregului personal pentru munca depusă, deoarece există 1.050 de copii în sistem, dintre care 250 locuiesc în cămine, 40 de persoane cu dizabilități în instituția din Târgu Secuiesc și 87 de persoane vârstnice în căminul din Hăghig. De funcţionarea acestui sistem, Consiliul Județean se preocupa şi înainte, dar acum susținem într-un mod mai consistent  activitățile din  cadrul Direcției. Facem tot ce putem pentru a asigura condiții de muncă sigure: se  efectuează teste pentru depistarea infecției cu Covid-19, asigurăm echipamente de protecție și dezinfectanți,  prin intermediul Consiliului Județean şi UDMR, iar  prin Clubului Rotary,  din partea societății civile. În ședința de Consiliu de joi, vom aloca 209 mii lei, din care 179 mii lei sunt destinați pentru sistemul de protecție a copilului și a adulților, iar 30 mii de lei pentru susținerea căminului pentru bătrâni.” – a precizat Tamás Sándor .

Conform Decretului militar nr. 8 din 10 aprilie, pe perioada stării de urgență, a fost instituită măsura de izolare preventivă la locul de muncă,  pe o perioada de 14 zile,  pentru angajații centrelor rezidențiale de îngrijire și asistență a persoanelor vârstnice, şi cei din centrele rezidențiale pentru copii și adulți, cu și fără dizabilități. Aceste restricții afectează 207 de persoane din județul Covasna. „Decizia, care a intrat în vigoare în Vinerea Mare, a pus o povară grea atât pe instituție, cât și pe angajați, întrucât am avut 24 de ore la dispoziție pentru a reorganiza viața în cele 23 de centre. Începând cu data de 11 martie, după ce vizitele și munca pe teren erau deja suspendate, iar beneficiarii acestor servicii nu își puteau părăsi casele, au urmat și alte restricții. Angajații au fost înțelegători și au acceptat această situație. Cei care intrau în următorul schimb de lucru erau obligați, de asemenea, la o izolare de 14 zile la domiciliu. Au trecut primele două săptămâni, iar rezultatele testelor Covid-19 efectuate până acum sunt negative, 91 de persoane fiind examinate cu sprijinul Consiliului Județean și 18 prin intermediul Direcției de Sănătate Publică”- a declarat Vass Mária, șefa Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Covasna.

Directoarea a mai adăugat că această perioadă va fi foarte solicitantă și din punct de vedere financiar pentru instituție, deoarece oferă servicii complete celor aflați în izolare la locul de muncă și totodată se acordă mai multă atenție siguranței angajaților, pentru care au solicitat acest sprijin din partea Consiliului Județean.