Itt vagy: » Hírek » „Akié az iskola, azé a jövő”

„Akié az iskola, azé a jövő”

2011. augusztus 5., péntek

Augusztus ötödikén került sor a kommandói iskola „keresztelőjére” Füzes Oszkárné Bajtai Erzsébet, magyar nagykövetné asszony, Tamás Sándor Kovászna Megye Tanácsának elnöke, illetve a helyi elöljárók, anyaországi meghívottak, köztük Bige Lajos, aki tízezer kötetnyi adománnyal érkezett a helyi könyvtár számára, illetve az intézmény egykori és jelenlegi pedagógusai jelenlétében.
 

Rendhagyó eseménnyel vette kezdetét, pénteken augusztus 5-én, délben a tízedik, jubileumi kiadásához érkezett Kommandói Falunapok. A jelzett dátumon került sor a helyi iskola „keresztelőjére” Füzes Oszkárné Bajtai Erzsébet, magyar nagykövetné asszony, Tamás Sándor Kovászna Megye Tanácsának elnöke, illetve a helyi elöljárók, anyaországi meghívottak, köztük Bige Lajos, aki tízezer kötetnyi adománnyal érkezett a helyi könyvtár számára, illetve az intézmény egykori és jelenlegi pedagógusai jelenlétében.

Az ünnepségen Opra Béni Béla iskolaigazgató ismertette az iskola névadójának, és egyben a település „atyjának” Horn Dávidnak élettörténetét, illetve a jelenlegi tanintézet létrejöttének előzményeit. Az iskola vezetője emlékeztetett, hogy a felvidéki származású, pesti üzletembernek köszönhető többek között az iskola létrejötte is, hiszen az első elemi tanintézetet 1889-ben ő hozta létre, majd egy év múlva ezt követte az általános iskola létrehozása. Opra Béni Béla ugyanakkor emlékeztette a mintegy kétszáz megjelentett, hogy érdekes módon jelenleg is az iskolában tanító pedagógusok szinte mindegyike ebben az intézetben kezdte el tanulmányait, majd visszatért ide oktatni. Az intézmény vezetője végül rámutatott, hogy Horn Dávid szavait választották irányelvül, azaz „akié az iskola, azé a jövő”, és egy az elvárásoknak megfelelő, korszerű tanintézet kialakításán-fenntartásán fáradoznak, amely büszkén viselheti a település alapítójának nevét.

Kocsis Béla, Kommandó polgármestere ünnepi felszólalásában kihangsúlyozta, hogy ez az iskola a település lakóinak közös múltját is jelképezi, és egyben záloga annak, hogy több generáció önfeláldozó munkája nem vész kárba és a jövő generációja továbbviszi a Horn Dávid által elindított, és az őt követők által folytatott építkezést.
„Nem szabad elfelednünk, hogy Horn Dávid elvitathatatlan érdeme, a település létrejöttén túl, az is, hogy Kommandó volt a második erdélyi helység, Temesvár után, ahová bevezették a villanyáramot. Emellett Kommandó alapítója hangsúlyt fektetet arra, hogy közhaszonra fordítsa a székely erdők kitermeléséből származó nyereség, egy részét, alapítványt, iskolát hozva létre, árvákat támogatva” – hangsúlyozta ünnepi felszólalásában Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke. A megyei önkormányzat vezetője ugyanakkor rámutatott, hogy bár Horn Dávid vállalkozása megélt rosszabb napokat is, ezért meg kellett válnia attól, viszont Kommandó és annak lakói itt maradtak, és továbbra is itt vannak, és jelenleg is 123 gyerek van a településen. „Ennek a tendenciának folytatódnia kell, hiszen a felmérések is azt mutatják, hogy megnövekedett az erdélyi anyák körében a gyerekvállalási kedv, a nehéz gazdasági körülmények ellenére is. Ugyanakkor néhány infrastrukturális beruházással is segíteni lehet ennek erősítését. Ennek megfelelően Kommandóra az elmúlt években közel másfél millió lej támogatás érkezett az iskola korszerűsítésére. Sikerült megvalósítani emellett egy másik fontos beruházást, az iskola mellett lévő korszerű tornatermet, az itteniek és az idelátogatók számára igen fontos létesítményt. Ennek a beruházásnak az értéke egymillió lej volt” – tette hozzá a megyei testület vezetője. Tamás Sándor elmondta, hogy ezzel a fejlesztési elképzeléseik nem merültek ki, szeretnék ugyanis, ha a közeljövőben a megyei önkormányzat megkapná az iskola udvarán található diáktábort, és azt felújítanák, egy jóval magasabb fokú szolgáltatást biztosító táborozóhelyet hozva létre. „Olyan emberek mellé állunk, olyan önkormányzatokat segítünk, akiknek van elképzelésük, és ezek közé tartozik a kommandói” – mutatott rá Tamás Sándor.

Füzes Oszkárné Bajtai Erzsébet honfitársaihoz szólva, rámutatott, hogy többek között a könyvadomány, amely a helyi könyvtárat gazdagítja, bizonyítja, hogy semmi nem választhatja el a mesterséges határok mögé kényszerített magyarokat. Bajtai Erzsébet ugyanakkor kiemelte, hogy látogatása nem véletlenül esett péntekre, hiszen pont az iskola az, amely a közösség megmaradásának egyik záloga. A nagykövetné asszony Wass Albert közkeletű mondatával „a víz szalad, a kő marad”, méltatta a kommandóiak kitartását.

A „megkeresztelt” tanintézetet Pap Levente református lelkipásztor áldotta meg, majd Bajtai Erzsébet, Bige Lajos és Tamás Sándor leleplezték az iskola új nevét hirdető táblát. A névadó ünnepséget a helyi diákok műsora zárta.

Hírek