Itt vagy: » Hírek » Nemcsak tudást, látásmódot adott át. Dr. Pozsony Ferenc kapta a Háromszék Kultúrájáért díjat

Nemcsak tudást, látásmódot adott át. Dr. Pozsony Ferenc kapta a Háromszék Kultúrájáért díjat

2025. április 17., csütörtök

Hetvenedik születésnapján vehette át a Háromszék kultúrájáért-díjat Pozsony Ferenc néprajzkutató, egyetemi tanár, akit szeretett szülőfalujában, Zabolán megható ünnepségen köszöntöttek barátok, kollegák, tanítványok, közéleti személyiségek.

A Kovászna Megye Tanácsa és a Kovászna Megyei Művelődési Központ által alapított életmű-díj átadó ünnepségét április 16-án, a Mikes-kastély rendezvénytermében tartották. A Háromszék Kultúrájáért díjat olyan háromszéki személyiségeknek ítélik oda, akik évtizedeken át formálták és gazdagították a térség kulturális életét. Az idei kitüntetett, Dr. Pozsony Ferenc egyetemi professzor, akadémikus a háromszéki népi kultúra kutatása és tudományos feldolgozása terén kifejtett, több évtizedes kiemelkedő tevékenysége elismeréseként vehette át a díjat – éppen a 70. születésnapján. Munkássága messze túlmutat a tudományos kutatás határain: tanári, szerkesztői, közéleti és közösségszervező tevékenysége egyaránt hozzájárult a székely és csángó identitás megőrzéséhez.

Az ünnepség nyitányaként a helyi Kicsi Gyöngyharmat néptáncegyüttes lépett fel, majd Fejér Levente, Zabola község polgármestere köszöntötte a jelenlévőket. Mint rámutatott: Pozsony Ferenc 70 éve olyan életút, amelynek minden napja érték, hiszen tanárként nemcsak tudást adott át, hanem látásmódot is.

A Háromszék kultúrájáért-díj átadása csak a töredékét tudja kifejezni annak a tiszteletnek, amely a tanár urat övezi Háromszéken és szerte a Kárpát-medencében. Háromszék büszke lámpás embereire és megbecsüli őket. Tanár úr, köszönjük az értékteremtő munkát, a szülőföld iránti hűséget” – emelte ki Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke.

Vargha Mihály, a Székely Nemzeti Múzeum igazgatója személyes élményeit osztotta meg, felidézve a Kaláka és a táncház mozgalmakat, amelyeknek köszönhetően kapcsolatba került a néprajzkutatóval.

Pozsony Ferenc életútja szinte népmesei hármasságot hordoz. Tudós, akinek munkássága meghatározó a magyar néprajzkutatásban; intézményszervező, aki nemcsak tanszéket, hanem szakmai szervezetet, publikációs lehetőséget, gyűjteményt, múzeumot is létrehozott; és tanár, aki soha nem őrizte féltve a tudását, hanem megosztotta, továbbadta, mentorált, utat mutatott. Így aztán az életmű nemcsak kötetekben, gyűjteményekben, díjakban mérhető, hanem azokban az emberekben is, akik miatta kezdtek el érdeklődni a moldvai csángók iránt, vagy más népi örökség iránt; akik miatta tanulták meg, hogy a szász örökség a miénk is, akik miatta tanulták meg, hogy a roma kultúra nem más, hanem része annak, amit közös történetnek nevezünk”– köszöntötte a díjazottat Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke. 

A Pozsony Ferencről szóló kisfilm levetítése után Dr. Kinda István néprajzkutató, a Székely Nemzeti Múzeum főmuzeológusa méltatta tanára szakmai munkásságát, majd Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke adta át az elismerést.

Egy életen át igyekeztem szülőfalumért, a tágabb értelemben vett szülőföldemért dolgozni. Szüleim mindig arra kértek, hogy bárhová vet a világ, ne feledjem szülőfalumat és vidékemet. Ez a díj talán a legszívmelengetőbb mind közül ” – mondta elérzékenyülve Pozsony Ferenc.

A Moldvai Csángó Szövetség szervezésében kulturális programmal köszöntötte a néprajzkutatót a Küs Klézse Szárnya, a Somoskai Hagyományőrző Csoport, valamint a Nyisztor Ilona által vezetett pusztinai Szent István Gyermekei imacsoport is.

Hírek