Itt vagy: » Sajtószoba » Sajtófigyelő » Háromszéken „lészen ágyú”

Háromszéken „lészen ágyú”

2010. március 3., szerda

Ha csak átmenetileg is, de hazakerül Gábor Áron egyetlen fennmaradt ágyúja. A 370 kilogrammos ágyút pénteken szállítják Bukarestből Sepsiszentgyörgyre, ahol a Székely Nemzeti Múzeumban szerveznek ünnepi kiállítást.Tamás Sándor, Kovászna megye tanácselnöke és Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere tegnapi sajtótájékoztatójukon arról számoltak be, hogy január elején keresték fel Kelemen Hunor kultuszminisztert.
 

Ha csak átmenetileg is, de hazakerül Gábor Áron egyetlen fennmaradt ágyúja. A 370 kilogrammos ágyút pénteken szállítják Bukarestből Sepsiszentgyörgyre, ahol a Székely Nemzeti Múzeumban szerveznek ünnepi kiállítást.

Tamás Sándor, Kovászna megye tanácselnöke és Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere tegnapi sajtótájékoztatójukon arról számoltak be, hogy január elején keresték fel Kelemen Hunor kultuszminisztert, és kérték segítségét, hogy az idei március 15-i ünnepségekre hazakerülhessen a székely ágyú. Sikerült megszerezni a Román Nemzeti Múzeum és a Műkincsvédelmi Országos Bizottság engedélyét, így hazahozzák az ágyút, és március 12-én In Memoriam Gábor Áron címmel nyitnak kiállítást a Székely Nemzeti Múzeumban.

Ezt követően március 15-én a kézdivásárhelyi Céhtörténeti Múzeumban is kiállítják egy időre. Vargha Mihály múzeumigazgató kifejtette: abban bíznak, hogy ha sikerül bebizonyítani, hogy Háromszéken sokkal látogatottabb a műkincs, mint a fővárosban akkor sikerül hosszabb időre itt tartani, esetleg végleg megszerezni.
Mint ismert Sepsiszentgyörgyön 1848 novemberében ült össze Székelyföld megyegyűlése, amikor a császáriak feltétel nélküli megadásra szólították fel Háromszéket. Ekkor hangzott el a híres ígéret: „Lészen ágyú!”.


Gábor Áron az első két vaságyút az erdővidéki Bodvajon öntötte, majd székely harangokból Sepsiszentgyörgyön, és Kézdivásárhelyen készített bronzágyúkat. Az ágyúöntő több mint hetven ágyújából csupán egyet találtak meg, a kézdivásárhelyi Rudolf kórház udvarán végzett csatornázási munkálatok során 1906-ban, 1923-ban a Székely Nemzeti Múzeumban állították ki, majd 1971-ben, amikor a Bukaresti Történelmi Múzeum alakult, akkor több tárggyal együtt oda vitték.

Gábor Áron ágyúja 25 évvel ezelőtt volt megtekinthető a fővárosi múzeumban, utána az alagsorba került. A háromszékiek többször próbálták visszakérni, de sikertelenül. Sepsiszentgyörgyön és Kézdivásárhelyen ennek az ágyúnak a pontos másolatai vannak kiállítva.

Kovács Zsolt

Az eredeti cikk I T T olvasható.

Hírek