Összefogás eredménye a felújított dálnoki iskola
2016. január 11., hétfőDecember 18-án, pénteken adták át a kívül-belül felújított dálnoki Darkó Jenő Általános Iskola épületét. A 404 ezer lej összértékű beruházáshoz Kovászna Megye Tanácsa 75 ezer lejjel járult hozza, az összeg másik részét a helyi önkormányzat állta. Ugyanakkor sokat dolgoztak a falubeliek is: épületfát hoztak, segítettek a munkálatok során.
December 18-án, pénteken adták át a kívül-belül felújított dálnoki Darkó Jenő Általános Iskola épületét. A 404 ezer lej összértékű beruházáshoz Kovászna Megye Tanácsa 75 ezer lejjel járult hozza, az összeg másik részét a helyi önkormányzat állta. Ugyanakkor sokat dolgoztak a falubeliek is: épületfát hoztak, segítettek a munkálatok során.
„Minden jó, ha a vége jó. Sok év bakalódás után sikerült a dálnoki iskolát megszépíteni a megyei önkormányzat által meghírdetett pályázaton keresztül, úgy mint többek között a csernátoni, torjai, kézdiszentléleki, barátosi, sepsikőröspataki oktatási intézményeket is.” - hangsúlyozta Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke. Hozzátette: „Az a feladatunk, hogy oda álljunk azon közöségek mellé, ahol akarnak valamit az élettől. Dálnokon jövőt akarnak építeni, amelyre kiváló példa az önálló községgé alakulás. Az iskola felújítása közös eredmény, amit az emberek a község és a megye közösen hozott – szó szerint is tető alá.” Az elnök arra bíztatta a község vezetőségét, hogy továbbra is bátran pályázzanak, hiszen a megyei önkormányzatnál van még pályázati lehetőség sportpálya- és játszótér építésre és felújításra is.
Bartók Ede Ottó a község polgármestere felszólalásában elmondta az év közepén fogtak neki az épület belső és külső felújítási munkálatainak. Az újba öltözött oktatási intézmény ma már megfelelő körülményeket biztosít az itt tanulóknak és oktatóinak. „Azon dolgozunk, hogy minél jobb környezetet biztosítsunk gyerekeinknek a tanulásra.”
Bonda Anna Mária az iskola igazgatója kiemelte, az intézmény 1895-ös alapítása óta, most második alkalommal esett át nagy javításon. A 134 kisdiákkal működő tanoda vezetője elmondta: „A történelem legnehezebb időszakaiban is a falu közössége és elöljárói fenntartották az iskolát, kis közösséghez képest tisztességesen, példamutatóan viszonyultak hozzá, megértve azt, hogy akkor lehet erős és értékes közsséget formálni, ha adottak a feltételek, úgy anyagi, mint szellemi síkon. A dálnoki közösség azonban nemcsak fenntartani, hanem bővíteni, fejleszteni szeretné iskoláját, mert aki iskolát épít, jövőt épít.”
Az iskoláztatás, az oktatás és nevelés a történelem folyamán nagyon sokat csiszolódott. „A célja azonban megmaradt, mely nem más, mint a lelkek és egyéniségek alakítása, nevelése és tanítása a szülőföldhöz való ragaszkodáshoz és mindahhoz, ami a mienk.” – fogalmazott az átadón Kiss Imre, megyei főtanfelügyelő, aki reméli, hogy a dálnoki példaértékű lesz más iskolák számára is az elkövetkezőkben.
Az iskola diákjainak kulturális műsorát követően K. Attila tanuló érdeklődésünkre elmondta, társaival nagyon örülnek a szép iskolájuknak, ezután még csak a játszóteret kéne kibővíteni és a focipályát felújítani, mert jobban szeretnék füvön rúgni a labdát, mint betonon.