Itt vagy: » Hírek » Lélek kell a Székely Nemzeti Múzeum felújításához - Háromszéki szakemberek végzik a korszerűsítési munkálatokat

2019. augusztus 6., kedd

Aláírták hétfőn a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum felújítását célzó kivitelezési szerződést, amely a tervezést is tartalmazza, így várhatóan 2020 elején elkezdődnek a munkálatok az A-kategóriás épületegyüttesnél. Ennek a munkának lelke kell legyen, ahogy a Székely Nemzeti Múzeumnak is lelke van – hangsúlyozta Tamás Sándor tanácselnök a szerződés aláírásakor, felidézve, hogy a Regionális Operatív Programból finanszírozott korszerűsítési munkálatokra többször is hirdetett közbeszerzést Kovászna Megye Tanácsa, végül a tervezést a kivitelezéssel összekötve sikerült olyan háromszéki építőt találni, aki vállalta ezt a felelősségteljes munkát.

Ez a mai szerződés nem egy egyszerű megrendelés. Ez annál jóval több, mert a Székely Nemzeti Múzeum a székely nemzet múzeuma, tehát mindannyiunkat erős érzelmek fűznek ehhez az intézményhez” – mutatott rá a megyei önkormányzat vezetője.

A múzeum az utolsó percig látogatható lesz, mondta el Vargha Mihály múzeumigazgató, aki hozzátette: a munkaközösség már türelmetlenül várja, hogy elkezdődjenek a munkálatok, hiszen kívülről úgy tűnik, rendben van az épület, azonban azok, akik nap mint nap benne dolgoznak, jól tudják, hogy mekkora gondokat kell orvosolni. A Kós Károly által tervezett, több mint százéves épületen csak kisebb beavatkozásokat végeztek, nem volt sohasem teljeskörű felújítás. A munkálatok minőségéből nem szabad engedni, hangsúlyozta az igazgató, rámutatva, hogy annak idején is helyi mesterek túlnyomórészt helyi anyagból építették fel, ezért is örvendenek, hogy helyi vállalkozás nyerte el a licitet.

A sepsiszentgyörgyi Baumeister Kft. és a K&K tervezőiroda közösen nyerte el a megbízást, amint Fekete Mihály mérnök elmondta, jó csapat alakult ki, sikerült fiatal szakembereket megnyerni a projektnek. Komplex tervezési és felújítási munkálatot igénylő munkálatról van szó, a kivitelező leginkább attól tart, hogy az engedélyeztetés során lesznek akadályaik, derült ki a sajtótájékoztatón. A most aláírt szerződés értéke 15, 5 millió lej, időtartama 41 hónap, ebből 5 hónap tervezés, 36 hónap kivitelezés.

A Székely Nemzeti Múzeum épületegyüttesét és a hozzátartozó dendrológiai parkot európai uniós forrásból újítják fel, múzeumpedagógiai központot rendeznek be, multimédiás berendezésekkel szerelik fel a kiállítótermeket, ugyanakkor bővítik is az intézményt a múzeum szomszédságában található területtel, ahol látványraktárt, ajándékboltot alakítanak ki.

A Székely Nemzeti Múzeum épületegyüttesének felújítását Kovászna Megye Tanácsa pályázta meg, a 2014-2020-as Regionális Operatív Programból finanszírozott projekt értéke 21,8 millió lej, ebből a megyei önkormányzat önrésze és az el nem számolható költségek 4,97 millió lej. A finanszírozási szerződést 2017 májusában írták alá.